Cmentarz ewangelicki w Golubiu-Dobrzyniu

Powracamy do tematyki cmentarzy ewangelickich, wybierając się tym razem do Golubia-Dobrzynia (gm. Golub-Dobrzyń, pow. golubsko-dobrzyński, woj. kujawsko-pomorskie). W zachodniej części miasta znajdziemy zapomniany cmentarz ewangelicki. Został założony prawdopodobnie w XIX wieku i zapewne w 1945 roku został zamknięty. Teren cmentarza nie jest mocno zarośnięty – to głównie trawa i kilkanaście drzew, jednak widocznych nagrobków jest bardzo mało. Zapewne profesjonalne prace porządkowe, które bardzo przydałyby się cmentarzowi, mogłyby ujawnić więcej nagrobków. Oby kiedyś to nastąpiło.

 • Miejsce: Golub-Dobrzyń, gm. Golub-Dobrzyń, pow. golubsko-dobrzyński, woj. kujawsko-pomorskie
 • Wyznanie: ewangelickie
 • Data założenia: XIX w. (?)
 • Stan: zły
 • Inne: nieczynny
 • Źródła: lapidaria.wikidot.com, OpenStreetMap
 • Zdjęcia wykonane: 2016-04-14


2 uwagi do wpisu “Cmentarz ewangelicki w Golubiu-Dobrzyniu

  • Polecam znakomitą stronę lapidaria.wikidot.com – najlepsze źródło, jeśli chodzi o województwo kujawsko-pomorskie. Zaglądam też na Wikimapię, czasami źródła drukowane (jeśli są). No, a potem trzeba odnaleźć miejsce w terenie 🙂 Najczęściej udaje się, jeśli cmentarz jest bardzo mocno zapomniany, odnaleźć naprawdę niewiele nagrobków. Kolejne „pokazują” się, jeśli cmentarzem zaopiekują się osoby, które sprzątają, odkrzaczają, czy odkrywają nagrobki przykryte już warstwą ziemi, często też kleją odpowiednie elementy nagrobków. Miałem okazję uczestniczyć w takiej akcji przy okazji sprzątania cmentarza ewangelickiego w Brzozówce (woj. kujawsko-pomorskie) 🙂

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.