Dworzec kolejowy w Gardei

Powracamy na chwilę do tematyki zabytków kolejowych. Niemalże na samej granicy województw: kujawsko-pomorskiego i pomorskiego znajduje się stacja Gardeja z dworcem kolejowym. Niski, ale dość długi obiekt powstał zapewne w 1883 roku, kiedy to Gardeja uzyskała połączenie z Toruniem i Malborkiem (dzisiejsza, czynna linia 207). W 1886 Gardeja zyskała status stacji węzłowej, uzyskując lokalne połączenie z Łasinem. Tę linię zlikwidowano po 1979 roku. Choć przy peronach w Gardei nadal zatrzymują się pociągi, dworzec nie obsługuje już ruchu ani pasażerskiego, ani towarowego, jest niemal w całości opuszczony, w pogarszającym się stanie. Pozostaje mieć nadzieję, iż nie zginie z kolejowe mapy Polski – czego temu obiektowi, ale i wielu innym, zwłaszcza kolejowym życzę w dniu ich święta – Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

  • Miejsce: Gardeja, gm. Gardeja, pow. kwidzyński, woj. pomorskie
  • Data budowy: 1883
  • Stan: dst
  • Inne: dworzec leżący przy linii kolejowej 207 Toruń Wschodni – Malbork oraz zlikwidowanej Gardeja – Łasin
  • Źródła: Tomasz Stochmal, Zapomniane linie kolejowe kujawsko-pomorskiego, Wydawnictwo STOTOM 2018, Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-10-12


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.