Dworzec kolejowy w Dąbrowie Chełmińskiej

Po dwóch tygodniach powracamy do tematyki kolejowej, dodając galerię kolejnego dworca. Tym razem wybierzemy się na wirtualną wycieczkę linią kolejową 209 Brodnica – Bydgoszcz Wschód, na jej czynny odcinek Chełmża – Bydgoszcz Wschód. W 93 kilometrze znajduje się przystanek osobowy Dąbrowa Chełmińska. Przystanek, a pierwotnie stacja, powstał w 1893 roku. Wówczas także oddano do użytku pierwszy budynek dworca – niski, murowano-drewniany. Obecny powstał w 1910 roku. Jest częściowo zamieszkany, ale – mimo ciągłego ruchu pasażerskiego na wspomnianym odcinku linii 209 – nie pełni już funkcji kolejowych. Zresztą, sam przystanek, a dawna stacja nie pamięta już czasów kolejowej świetności, kiedy to ruch obsługiwany był tutaj przez dwie nastawnie – jedna znajdowała się w budynku dworca, a druga już nie istnieje. Do kolejowych zabudowań należą także budynki mieszkalne kolejarzy – na jednym z nich można zobaczyć napisy z nazwą przystanku (stacji).

  • Miejsce: Dąbrowa Chełmińska, gm. Dąbrowa Chełmińska, pow. bydgoska, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1910
  • Stan: db
  • Inne: dworzec leżący przy linii kolejowej 209 Brodnica – Bydgoszcz Wschód
  • Źródła: Tomasz Stochmal, Zapomniane linie kolejowe kujawsko-pomorskiego, Wydawnictwo STOTOM 2018, Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-08-02


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.