Zamek w Gniewie

Zamki to zarówno jedne z najstarszych, jak i najciekawszych zabytków – nie tylko ze względu na architekturę, ale przede wszystkim ze względu na bogatą, wielowiekową historię. Nie inaczej jest z zamkiem w Gniewie (gm. Gniew, pow. tczewski, woj. pomorskie). Wzniesiony przez Krzyżaków na przełomie XIII i XIV wieku na planie czworoboku przez następne stulecia przechodził, jak to często bywało, z rąk do rąk, by w latach 1464-1772 pełnić funkcję siedziby polskich starostów. Wojny szwedzkie oszczędziły zamek, choć kilkakrotnie był później przebudowywany (w XVIII w. na spichlerz, a w latach 1855-1859 m.in. zburzono gdanisko i zasypano fosy). Duże zniszczenia poczynił pożar w 1921 roku – zamek odbudowano dopiero w latach 1968-1974 i w 1992 roku. Dziś obiekt mieści hotel i restaurację, można go zwiedzać.

  • Miejsce: Gniew, gm. Gniew, pow. tczewski, woj. pomorskie
  • Data wybudowania: po 1290; XIV-XV w. – rozbudowa; XVIII w. – przebudowany na spichlerz; 1855-1859 – ponownie przebudowany; 1921 – zniszczony w pożarze; 1968-1974 i 1992 – odbudowa
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie muzeum, hotel i restauracja
  • Źródła: Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-06-27


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.