Dawny maneż w Toruniu

Tak, właśnie taki zabytek pojawił się już kiedyś na stotom.pl. Była to jednak zupełnie inna ujeżdżalnia koni (maneż), znajdując się przy ulicy Batorego. Dzisiejszy bohater galerii zdjęć to, z kolei, dawny maneż zlokalizowany na rogu ulic: Warszawskiej i Poniatowskiego. Powstał zapewne w II połowie XIX wieku. Od 1848 do 1912 roku (luba nawet nieco później) mieścił Instytut Jazdy Konnej Maxa Palma. Budynek znany jest chyba bardziej ze swojej kolejnej funkcji – działającego od 1910 roku teatru świetlnego, czyli kina: Kinematograficznego Teatru Metropol (Kinematographen Theater Metropol). Później znajdowała się tam masarnia, po II wojnie światowej Liga Obrony Kraju, a obecnie klub sportowy. Choć zabytek ten został przez lata dość mocno przekształcony, to jego ciekawa historia każe stawiać go wśród najciekawszych zabytków Torunia.

  • Miejsce: Toruń, pow. toruński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: XIX w.
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie siedziba klubu sportowego
  • Źródła: Nowości, Katarzyna Kluczwajd, Toruńskie teatry świetlne, czyli kina, wytwórczość filmowa i miejscowe gwiazdy 1896-1939, SHS, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2018-03-10


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.