Dawna synagoga w Sejnach

Dziś zapraszam na wirtualną wycieczkę do województwa podlaskiego, do powiatowego miasta Sejny. Znajdziemy tam kilka ciekawych zabytków, zwłaszcza sakralnych, różnych wyznań. Przy ulicy Józefa Piłsudskiego zobaczymy dawną synagogę, nazywaną Białą. Zbudowana została w 1857 roku w miejscu starszej, drewnianej, na planie prostokąta 25,8 x 19 m. W czasie II wojny światowej została zdewastowana przez Niemców, którzy urządzili w niej remizę strażacką, natomiast po wojnie w budynku umieszczony został magazyn i garaż taboru gospodarki komunalnej. Synagoga została wyremontowana w latach 1978-1987 (a wpisana do rejestru w 1960 i 1979 roku). Obecnie jest użytkowana przez Fundację „Pogranicze” – odbywają się w niej koncerty i wystawy.

  • Miejsce: Sejny, pow. sejneński, woj. podlaskie
  • Data budowy: 1857; 1978-1987 – remont
  • Stan: bdb-
  • Inne: obecnie użytkowana przez Fundację „Pogranicze”
  • Źródła: Stanisław Kryciński, Anna Olej-Kobus, Krzysztof Kobus, Zabytki kultury żydowskiej w Polsce. Przewodnik, Carta Blanca 2011, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2017-07-14


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.