Dworzec kolejowy we Wszedniu

Po dwóch tygodniach powracamy do tematów kolejowych. Tym razem odwiedzimy wieś Wszedzień (gm. Mogilno, pow. mogileński, woj. kujawsko-pomorskie), by zobaczyć tamtejszy dworzec kolejowy. Zbudowany został w 1912 roku. Wówczas otwarto linię kolejową łączącą Mogilno i Barcin. Przetrwała ona 81 lat – została rozebrana w 1993 roku, po uprzednim zawieszeniu ruchu w 1988 roku. Dworzec we Wszedniu jest jednym z trzech zachowanych (nie licząc tych na stacjach skrajnych linii). Co ważne, jest nadal zamieszkany, utrzymany jest więc w dobrym stanie i zadbany. Warto zwrócić szczególną uwagę na zachowaną rampę ładunkową i peron, a nade wszystko na zachowane napisy z nazwą dawnego przystanku, namalowane z dwóch stron budynku dworca – uważne oko zauważy nie tylko polskie napisy, ale także nazwę niemiecką (Schetzingen).

  • Miejsce: Wszedzień, gm. Mogilno, pow. mogileński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1912
  • Stan: bdb-
  • Inne: dworzec leżący przy linii kolejowej Mogilno – Barcin
  • Źródła:Tomasz Stochmal, Zapomniane linie kolejowe kujawsko-pomorskiego, Wydawnictwo STOTOM 2017, Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-04-29


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.