Dworzec kolejowy w Nowem

Dworce kolejowe to te zabytki, które na stotom.pl są najliczniej reprezentowane, zwłaszcza, jeśli chodzi o województwo kujawsko-pomorskie. Trudno się dziwić, wszak zebrany materiał fotograficzny do przewodnika pt. „Zapomniane linie kolejowe kujawsko-pomorskiego” jest bardzo obfity i kolejowe zabytki zagoszczą na stotom.pl jeszcze wiele razy. Dziś prezentuję dworzec w mieście Nowe (pow. świecki), które połączenie kolejowe uzyskało w 1904 roku, przez krótką linię normalnotorową ze stacji Twarda Góra, leżącej na obecnej linii 131 Chorzów Batory – Tczew. Wraz z oddaniem trasy do Nowego powstał także dość okazały dworzec na stacji końcowej. Co ciekawe, kolej początkowo była własnością prywatną i dopiero w 1937 roku przeszła pod zarząd PKP. Niestety, w 1989 roku zawieszono przewozy na linii, a 10 lat później rozebraną ją. Dworzec ocalał, jest obecnie zamieszkany. Zachowały się na nim nawet podświetlane tablice z nazwą stacji. W dużo gorszym stanie jest natomiast przyległy do dworca parterowy magazyn.

  • Miejsce: Nowe, gm. Nowe, pow. świecki, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1904
  • Stan: db
  • Inne: –
  • Źródła: Tomasz Stochmal, Zapomniane linie kolejowe kujawsko-pomorskiego, Wydawnictwo STOTOM, Toruń 2017, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2017-09-29


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.