Kamienica przy ulicy Kazimierza Jagiellończyka 8 w Toruniu

I znów, jak co poniedziałek wracamy do Torunia i, po raz kolejny w ciągu ostatnich kilku tygodni zaglądamy do Wilhelmstadt, czyli Przedmieścia Świętej Katarzyny. Przy ulicy Kazimierza Jagiellończyka 8 zobaczymy jedną z ciekawszych i lepiej zadbanych kamienic. To obiekt, tak naprawdę narożny, stojący zarówno przy wspomnianej ulicy Jagiellończyka, jak i jednej z ważniejszych arterii miasta, czyli ulicy Warszawskiej, pochodzący z 1898 roku, posiadający aż 5 kondygnacji oraz liczne detale i rozwiązania architektoniczne, które powodują, że przypomina swoim wyglądem nie tylko kamienicę, ale i neogotycki pałac. Zabytek przeszedł jakiś czas temu remont, który przywrócił mu dawny blask. Szkoda tylko, że szpecą go niepasujące szyldy i tzw. szmaty, czyli banery. Ich obecność na pewno nie pasuje do zabytku.

  • Miejsce: Toruń, pow. toruński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1898
  • Stan: bdb
  • Inne: –
  • Źródła: Geoportal Torunia, Katarzyna Kluczwajd, Michał Pszczółkowski (red.) Zabytki toruńskie młodszego pokolenia. Historyzm toruński XIX-XX wieku: architektura, miejsca i codzienność, SHS, Toruń 2016, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2017-11-17


 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.