Kamienica przy ulicy Piastowskiej 7 w Toruniu

Końcówka roku przebiega pod hasłem kamienic – przynajmniej, jeśli chodzi o cykl „Poniedziałek z Toruniem” na stotom.pl. Po dwóch tygodniach wracamy do Wilhelmstadt, czyli Przedmieścia Świętej Katarzyny i nadal poruszamy się dzisiejszą ulicą Piastowską (pierwotnie: Wilhelmstrasse). Pod numerem 7 znajdziemy kamienicę, zbudowaną w 1909 roku, jako jedną z ostatnich w grupie otoczonej przez ulice: Warszawską, Poniatowskiego, Piastowską i Kazimierza Jagiellończyka. Nie jest to może obiekt najbogatszy architektonicznie w całej grupie, choć oczywiście ciekawy (kilka detali, zwłaszcza nad wejściem). Najciekawsza jest jednak jego historia i funkcje, jakie pełnił – począwszy od Hotelu Dworcowego (w pobliżu znajduje się stacja Toruń Miasto, a na płaskorzeźbie nad wejściem znajdziemy uskrzydlone koło – symbol kolei), przez Dom Studencki 4 UMK (w latach 50./60.), aż po siedzibę Sądu Rejonowego obecnie.

  • Miejsce: Toruń, pow. toruński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1909
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie siedziba Sądu Rejonowego
  • Źródła: Katarzyna Kluczwajd, Michał Pszczółkowski (red.) Zabytki toruńskie młodszego pokolenia. Historyzm toruński XIX-XX wieku: architektura, miejsca i codzienność, SHS, Toruń 2016, Kortas Aleksandra, „Befestigte Kneipe”. Toruńskie lokale gastronomiczne i hotele w XIX i na początku XX wieku w świetle ksiąg adresowych i lokalnej prasy, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2010, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2017-11-17


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.