Kamienica przy ulicy Piastowskiej 3 w Toruniu

Tydzień temu zacząłem nadrabiać zaległości, jeśli chodzi o prezentację toruńskich spichlerzy, dziś zaglądamy do Wilhelmstadt, czyli Przedmieścia Świętej Katarzyny – dzielnicy miasta powstałej pod koniec XIX i na początku XX wieku. Poza kilkoma zabytkami z tej części miasta prezentowanymi już na stotom.pl dotychczas nie znalazła się ani jedna kamienica z tych położonych między ulicami: Warszawską (pierwotnie: Friedrichstrasse) oraz Piastowską (pierwotnie: Wilhelmstrasse). Wędrówki pod tej części Torunia zaczniemy od ulicy Piastowskiej i galerii zdjęć kamienicy zlokalizowanej pod numerem 3. Zbudowana została w 1905 roku, uzyskując 4 kondygnacje i 2 klatki schodowe. W oczy rzucają się dość liczne detale, zwłaszcza ozdobne obramowania okien i płaskorzeźby nad oboma wejściami do wnętrza kamienicy. Zachowały się w dobrym stanie, choć zabytkowi przydałby się odpowiedni remont, by całość odzyskała dawny blask.

  • Miejsce: Toruń, pow. toruński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data wybudowania: 1905.
  • Stan: bdb-
  • Inne: –
  • Źródła: Katarzyna Kluczwajd, Andrzej Skowroński, Toruń jest… jaki? Wizja miasta zależy od Ciebie, SHS, Toruń 2010, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2017-11-17


 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.