Dworzec kolejowy w Kujanie

2 października 1906 roku otwarto odcinek linii 240 Świecie nad Wisłą – Złotów, łączący Więcbork ze Złotowem. Numer 240 został nadany linii już przez PKP, a sama trasa od kilkunastu miesięcy nie istnieje (poza krótkim odcinkiem Świecie Przechowo – Terespol Pomorski); istnieją na szczęście wszystkie budynki dworcowe, w tym we wsi Kujan. To budynek typowy dla pruskich kolei lokalnych przełomu XIX i XX wieku, zbudowany z czerwonej cegły i złożony z kilku, różnej wielkości części. Przylega do niego parterowy magazyn zbudowany w technice szkieletowej. Całość jest dobrze utrzymana i nic dziwnego, bo dworzec ma swoich lokatorów, którzy o niego dbają. Warto zwrócić szczególną uwagę na namalowany na dworcu napis z nazwą stacji oraz na brukowaną drogę stacyjną, zakrytą wysokimi drzewami.

  • Miejsce: Kujan, gm. Zakrzewo, pow. złotowski, woj. wielkopolskie
  • Data wybudowania: 1906
  • Stan: db+
  • Inne: na linii 240 Świecie nad Wisłą – Złotów
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011, Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-12-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.