Pomniki i tablice pamiątkowe Torunia – cz. 30

W miniony poniedziałek na Pulpicie STOTOMa (oraz na www.stotom.pl) pojawiła się galeria zdjęć wyjątkowej, neogotyckiej kamienicy przy ulicy Szerokiej 36 w Toruniu. Nie wspomniałem wówczas, że – poza swą architekturą – kamienica ta jest wyjątkowa jeszcze w co najmniej jednym aspekcie. Uważny obserwator dostrzeże, z pewnością, tablicę znajdującą się z prawej strony wejścia do wnętrza budynku. To tablica pamiątkowa, która została wmurowana w 1982 roku, a wykonana z brązu z inicjatywy Polskiego Związku Chórów i Orkiestr – nieprzypadkowo, bo Ludwik Makowski, któremu ta tablica została poświęcona był założycielem i pierwszym prezesem Pomorskiego Związku Śpiewaczego i prezesem Chóru Lutnia. Ale nie tylko, bo Makowski, z zawodu mistrz krawiecki był także członkiem Rady Miejskiej, a także honorowym radcą Magistratu. Urodził się 4 sierpnia 1883 roku, a zginął 7 września 1939 roku z rąk hitlerowskich oprawców. Krótko przed śmiercią, przed zajęciem Torunia przez okupantów został Komendantem Straży Obywatelskiej, z mianowania prezydenta miasta, Leona Raszei.

Tablica została umieszczona na kamienicy przy ulicy Szerokiej 36 nieprzypadkowo – mieszkał w niej upamiętniony Ludwik Makowski. Niestety, nie doczekał się w Toruniu ulicy swego imienia.

Źródła:

  • A.Ziółkiewicz, A.Paczuski, Pomniki Torunia, Wydawnictwo Regionalnego Ośrodka Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego w Toruniu, Toruń 2002

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.