Dawne Gimnazjum Realne św. Piotra i Pawła w Gdańsku

Z Buska-Zdroju przenosimy się kilkaset kilometrów na północ, do Gdańska, który jest bardzo licznie reprezentowany na stotom.pl; kolejnym zabytkiem z tego niezwykłego miasta, prezentowanym na niniejszym blogu będzie gmach dawnego Gimnazjum Realnego św. Piotra i Pawła, zlokalizowany przy dzisiejszej ulicy Wały Piastowskie 6. To przepiękny, neogotycki budynek wzniesiony w latach 1901-1904, w kształcie litery V; mieścił 59 klas i gabinetów oraz aulę. Bez większych szkód przetrwał wojenną zawieruchę, dzięki czemu możemy go dziś podziwiać w niemal niezmienionej formie. Od 1945 roku mieści I Liceum Ogólnokształcące. Zabytek został wpisany do rejestru w 1995 roku – jest w dobrym stanie, ale remont elewacji przyczyniłby się, z pewnością, do uwypuklenia wszystkich jego walorów architektonicznych.

  • Miejsce: Gdańsk, gm. Gdańsk, pow. gdański, woj. pomorskie
  • Data budowy: 1901-1904
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie I Liceum Ogólnokształcące
  • Źródła: gedanopedia.pl, Jolanta Barton-Piórkowska, Gdańskie dzielnice. Stare Miasto, Wydawnictwo Oskar, Gdańsk 2010, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2017-01-15


 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.