Dworzec kolejowy w Ostromecku

Są takie miejsca, niebędące miastami (niezależnie od wielkości), które posiadają co najmniej kilka zabytków, różnego rodzaju. Takim właśnie miejscem jest wieś Ostromecko (gm. Dąbrowa Chełmińska, pow. bydgoski, woj. kujawsko-pomorskie), w której byliśmy już kilka razy, przy okazji prezentacji pałaców i mauzoleum. Około pół kilometra za wschód od zespołu pałacowo-parkowego przebiega linia kolejowa 209 Brodnica – Bydgoszcz Wschód (wielokrotnie przywoływana na blogu), w ciągu której ponad 100 lat temu powstała stacja wraz z budynkami do jej obsługi, na czele z dworcem kolejowym, choć obiektów jest znacznie więcej (domy, budynki gospodarcze, wieża ciśnień) i wszystkie one razem, tworzą niesamowitą, XIX-wieczną osadę kolejową – nadal zamieszkaną, nadal obsługującą pociągi, choć sam dworzec nie pełni już swojej pierwotnej funkcji i niemal cały parter budynku jest zamknięty i zabezpieczony przed zniszczeniem.

  • Miejsce: Ostromecko, gm. Dąbrowa Chełmińska, pow. bydgoska, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1893
  • Stan: db+
  • Inne: dworzec leżący przy linii kolejowej 209 Brodnica – Bydgoszcz Wschód
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-08-02


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.