Toruń w książce [19]

Ten wpis musiał, prędzej czy później, pojawić się na Pulpicie STOTOMa. Na tę książkę, zapewne nie tylko ja, czekałem bardzo długo, ale było warto. Cierpliwość została nagrodzona! Nie skłamię, jeśli napiszę, że byłem jednym z pierwszych czytelników, którzy kupili album pt. „Toruń w obiektywie fotoreportera 1960-2000”. Fotoreportera wyjątkowego, obserwującego Toruń przez szereg lat, używającego do tego aparatu fotograficznego. Andrzej Kamiński, bo o nim mowa, znany jest chyba głównie ze swojej pracy fotoreportera w toruńskich „Nowościach”. I pewnie ta funkcja, ten zawód pozwolił mu dotrzeć z aparatem w wiele miejsc, podpatrzeć wiele sytuacji, do których zwykły śmiertelnik z aparatem fotograficznym nie zostałby dopuszczony. Dzięki fantastycznym zdjęciom pana Andrzeja zerkamy na Toruń, który zmieniał się przez szereg lat, w albumie aż 40. Widzimy budowane nowe osiedla, tramwaje przejeżdżające ulicą Szeroką, motoryzacyjne symbole PRL-u, bocznicę kolejową Polchemu, spalone wnętrze kościoła św. Ducha i wiele, wiele innych. Są także zdjęcia – perełki, jak np. zbiornik gazu przed adaptacją na Planetarium, czy schron chłodni fortecznej obok wieżowców przy ul. Kraszewskiego i Czerwonej Drodze. Schron, a właściwie widoczna jego rozbiórka – podobnie, jak kilka zdjęć dokumentujących rozbiórkę wielu zabytkowych budynków z pruskiego muru. Jak widać, nie tylko dziś mur pruski jest dziedzictwem niechcianym w Grodzie Kopernika.

Czy album posiada jakiekolwiek wady? Właściwie nie, choć – moim skromnym zdaniem – przydałyby się małe mapki z zaznaczoną lokalizacja poszczególnych miejsc. To byłby ukłon zwłaszcza w stronę młodszych mieszkańców miasta, którzy niekoniecznie łatwo mogą umiejscowić fotografie w obecnej przestrzeni Torunia. Być może należałoby także rozpatrzyć inny podział – nie tematyczny (Śródmieście, Przedmieścia i Osiedla, Wisła), a chronologiczny. Ale to uwagi mało istotne. Najważniejszą jest ta, że album… jest za krótki 🙂 Zdaję sobie sprawę, że nie pomieściłby już więcej zdjęć, ale czekam na następne wydawnictwa, bo nie wierzę, że to wszystkie zdjęcia pana Andrzeja 🙂

  • Andrzej Kamiński
  • Toruń w obiektywie fotoreportera 1960-200
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu
  • Toruń 2017
  • ISBN 978-83-60324-83-7
  • 236 s.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.