Dworzec kolejowy w Wąsoszu

Zajrzymy dziś po raz pierwszy na linię kolejową – a właściwie to, co z niej zostało – łączącą niegdyś Żnin z Szubinem. W kilometrze 12,734 tej krótkiej, bo zaledwie 19-kilometrowej linii kolejowej, uruchomionej w 1895 roku znajduje się dawny przystanek Wąsosz Wielkopolski (Wąsosz, gm. Szubin, pow. nakielski, woj. kujawsko-pomorskie) z dworcem kolejowym. Obiekt zbudowany został zapewne razem z całą linią i prezentuje bardzo prostą i skromną architekturę. Budynek jest prawdopodobnie opuszczony – być może już od czasu zamknięcia i fizycznej likwidacji linii, czyli od 1991 roku. Co ciekawe, zachowała się do dziś namalowana nazwa przystanku oraz drewniane ogrodzenie zmontowane z desek tworzących niegdyś wagony. Tuż obok zabytku przebiega droga krajowa nr 5, systematycznie rozbudowywana do drogi ekspresowej – pozostaje mieć nadzieję, że budowa nie zmiecie z powierzchni ziemi tej kolejowej pamiątki, jaką jest dawny dworzec w Wąsoszu.

  • Miejsce: Wąsosz, gm. Szubin, pow. nakielski, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1895
  • Stan: zły
  • Inne: przy zlikwidowanej linii kolejowej Żnin – Szubin
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011, Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-12-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.