Dworzec kolejowy w Augustowie

Pozostajemy w województwie podlaskim, zaglądając po raz pierwszy do Augustowa (gm. Augustów, pow. augustowski). Znajduje się tam kilka ciekawych zabytków, wśród nich dworzec kolejowy>. Wzniesiony został zapewne pod koniec XIX wieku (1899), wraz z oddaniem do użytku tzw. kolei zaniemeńskiej; dziś dworzec wraz z całą stacją zlokalizowany jest przy linii 40 Sokółka – Suwałki. To bardzo ciekawy, parterowy obiekt, tak inny architektonicznie od dworców budowanych w XIX/XX wieku na terenach zaboru pruskiego. Linia kolejowa 40 jest nadal czynna (towarowo i pasażersko), jednakże obiekt jest opuszczony (choć dobrze zabezpieczony) i wystawiony na sprzedaż. Stan dworca nie jest jednak dobry, choć został wpisany do rejestru zabytków (to rzadkość dla tego typu obiektów!) w 1975 roku.

  • Miejsce: Augustów, gm. Augustów, pow. augustowski, woj. podlaskie
  • Data budowy: 1869
  • Stan: dst
  • Inne: dworzec leżący na linii kolejowej 40 Sokółka – Suwałki
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2017-07-17


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.