Kamienica przy ulicy Łaziennej 22 w Toruniu

Dziś na stotom.pl coś dla miłośników Torunia oraz gotyku – będącego w końcu jednym z symboli tego pięknego miasta; zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć prezentujących z zewnątrz kamienicę przy ulicy Łaziennej 22. Została zbudowana w XIV wieku – oczywiście w stylu gotyckim – i, mimo kilku przebudów z XVIII i XIX wieku zachowała swój unikalny charakter – m.in. gotycką fasadę do wysokości II piętra (szczyt to już barok), czy bogate średniowieczne profilowane i polichromowane stropy. Znajdziemy w niej także oryginalny podział i układ – w tym wysoką sień. Kamienica została wpisana do rejestru zabytków w 1970 roku, a pod koniec ubiegłego stulecia przeszła zabiegi konserwatorskie, zdobywając wiele wyróżnień.

  • Miejsce: Toruń, gm. Toruń, pow. toruński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy:  XIV w.; XVII i XIX w. – przebudowy
  • Stan: bdb
  • Inne: –
  • Źródła: Zbigniew Nawrocki, Historyczne kamienice w Toruniu. Gotyk, Firma Fotograficzno-Wydawnicza Photo Studio, Toruń 2016, turystyka.torun.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-10-05


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.