Latarnie morskie w literaturze [3]

W kolejnym odcinku cyklu prezentującego latarnie morskie w literaturze zatrzymam się ponownie w Polsce – po okresie, kiedy królowało opracowanie Mariana Czernera pt. „Latarnie morskie polskiego wybrzeża” przyszedł czas – począwszy od lat 90. ubiegłego wieku – na kolejne książki, książeczki, przewodniki. Wraz z ilością nie zawsze w parze szła jakość – najczęściej korzystano ze źródła w postaci wspomnianej książki Czernera, toteż wiele kolejnych pozycji nie wnosiło nic nowego do wiedzy o latarniach.

Ciekawą książką jest mały przewodnik pt. „Latarnie polskiego Wybrzeża” autorstwa Kazimierza Bielickiego, opublikowany przez Wydawnictwo Region. Doczekał się już 5 wydań, ja jestem posiadaczem pierwszego, z 2009 roku. Tak, jak  wspomniałem, informacyjnie książka ta nie przekazała mi nowych wiadomości o polskich latarniach, jednakże jest ciekawą pozycją dla wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć i zwiedzić polskie latarnie – nie dość, że w sposób zwięzły i przystępny przedstawia informacje o nich, to wzbogaca je ładnymi zdjęciami i – co ciekawe – także archiwalnymi, operując przy tym nie wielkim formatem fotografii, lecz miniaturkami, dzięki czemu całe wydawnictwo bardzo zyskuje. Oczywiście, znajdziemy także mapki z położeniem latarni morskich (regionalne i bardziej szczegółowe). Dowiemy się też o innych ciekawych miejscach w pobliżu – wartych zwiedzania, poznamy krótką historię latarni i czym są stawy. Ważna jest tabelka na końcu przewodnika podająca dane adresowe i godziny otwarcia latarni dla zwiedzających.

Poszczególne dane zapewne się zmieniają, jednakże przypuszczam, że kolejne wydania przewodnika tę ważną treść uzupełniają i aktualizują; na pewno mogę szczerze polecić „Latarnie polskiego Wybrzeża” jako przewodnik dla turystów poznających dopiero polskie latarnie morskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.