Ruiny zamku w Wenecji

Dziś przeniesiemy się wirtualnie do Wenecji, ale nie do Włoch, lecz do wsi Wenecja (gm. Żnin, pow. żniński, woj. kujawsko-pomorskie). Znajdują się tam m.in. ruiny zamku z XIV wieku. Obiekt został wzniesiony w ramach akcji fortyfikacji Polski, zapoczątkowanej przez Kazimierza Wielkiego. Budowniczym i pierwszym właścicielem warowni był Mikołaj Nałęcz z Chomiąży (to on, po powrocie ze studiów w Wenecji zmienił nazwę wsi z Mościsk na Wenecję), a później m.in. archidiecezja gnieźnieńska. W 2 poł. XV wieku zamek rozbudowano o nowe fortyfikacje bastionowe – jedne z pierwszych w Polsce. Niestety, warownia wkrótce przestała być potrzebna i od XVI wieku zaczęła stopniowo popadać w ruinę, wysadzoną w wieku XIX. Dziś pozostałości – fragmenty murów i dziedziniec – można zwiedzać. Wenecki zamek, zachowany w formie trwałej ruiny został wpisany do rejestru zabytków w 1948 roku.

  • Miejsce: Wenecja, gm. Żnin, pow. żniński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data wybudowania: poł. XIV w.; 2 poł. XV w. – wokół zamku powstały fortyfikacje bastionowe; XVI w. – zamek częściowo rozebrany; XIX w. – wysadzony w powietrze
  • Stan: trwała ruina
  • Inne: –
  • Źródła: Wikipedia, Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-05-24


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.