Dworzec kolejowy w Stolnie

Prezentowany kilka dni temu dworzec kolejowy we Władysławowie stanowi pozytywny przykład – nadal istniejącego, przy czynnej linii kolejowej i służącego podróżnym. Na przeciwnym biegunie znajduje się dworzec kolejowy we wsi Stolno (gm. Stolno, pow. chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie). Oddany do użytku najprawdopodobniej w roku 1883, wraz z całą, liczącą niespełna 17 kilometrów jednotorową linią lokalną łączącą Kornatowo z Chełmnem służył podróżnym i kolejarzom do początku lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to zawieszono ruch na linii, a następnie ją zamknięto i rozebrano. Dworzec zachował się do naszych czasów w dobrym stanie – jak zwykle w takim przypadku dzięki mieszkającym w nim ludziom. Galeria zdjęć tego zabytku została wzbogacona o fotografie pobliskiego budynku mieszkalnego kolejarzy, na którym zachowały się pozostałości napisu z nazwą stacji.

  • Miejsce: Stolno, gm. Stolno, pow. chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1883
  • Stan: db
  • Inne: dworzec leżący przy rozebranej linii kolejowej Kornatowo – Chełmno
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-03-31


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.