Co było, a nie jest… [5] – sklep pamiątkarski MHD „Podarek” przy ulicy Szerokiej 43

W kolejnym odcinku cyklu „Co było, a nie jest…” pozostaniemy na ulicy Szerokiej, ale wybierzemy się w pobliże Rynku Staromiejskiego – tam bowiem, na rogu wspomnianej Szerokiej (numer 43) i Żeglarskiej znajduje się ciekawy zabytek – dziś kamienica, a do połowy XIX wieku odwach, czyli siedziba toruńskiego zawodowego oddziału wojskowego. Powstał w 1601 roku z inicjatywy burmistrza Henryka Strobanda, w miejsce dotychczasowego, zlokalizowanego przy ulicy Żeglarskiej (nr 5).

Kamienica, posiadająca dużo uboższą formę niż odwach, choć takżel piękna i nie pozbawiona detali cały czas stanowi zbiór mieszkań, zajmujących 1, 2 i 3 piętro. Na parterze natomiast znajdują się sklepy i zakłady usługowe – co jakiś czas zmieniające się. Ponad 50 lat temu dawny odwach mieścił (zapewne na parterze) sklep – nie byle jaki, bo z pamiątkami, o wdzięcznej nazwie „Podarek”, prowadzony przez Miejski Handel Detaliczny. Czy ktoś go jeszcze pamięta?

Źródła:

  • Toruń. Przewodnik po mieście, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1965

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.