Dwór w Skłudzewie

Jednym z najciekawszych i najładniejszych zapomnianych zabytków odkrytych przeze mnie w bieżącym roku jest z pewnością dwór w Skłudzewie (gm. Zławieś Wielka, pow. toruński, woj. kujawsko-pomorskie). Wzniesiony z czerwonej cegły w XIX wieku obiekt zachwyca mnogością detali, a nawet wykończeniem szkieletowym poddasza. Choć to zabytek zapomniany – mało znany, położony nieco z dala od głównych dróg to jednak wcale nie opuszczony, a do tego bardzo zadbany – mieści się w nim Fundacja Piękniejszego Świata. Dwór, wraz ze stajnią, hydrofornią i parkiem (w którym znajdziemy cmentarz rodziny Brauerów) został wpisany do rejestru zabytków 8 kwietnia 1991 roku.

Więcej informacji i zdjęć – pod linkiem: http://www.stotom.pl/photogallery.php?album_id=1070

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Dwór w Skłudzewie

  1. Co do cmentarza to było to bardziej skomplikowane. Z Brauerów pochowana została tam jedynie Emma w 1873. Po jej śmierci August Brauer żeni się ponownie i nigdy nie wraca do Skłudzewa. Sprzedał (prawdopodobnie już zadłużony) majątek w 1884 Heinrichowi Salomonowi, a wdowa po nim sprzedała go pruskiej komisji kolonizacyjnej w 1901. Od 1904 cmentarz jako własność komunalna służy niemieckim kolonistom, a w czasie okupacji Niemcom sprowadzonym z Wołynia.

    Polubienie

    • Dzięki za bogate i cenne informacje! Niestety, podczas wizyty w Skłudzewie zabrakło mi już czasu na znalezienie cmentarza, ale widzę, że muszę koniecznie tam wrócić.

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.