Schron amunicyjny M-26 C-77 w Toruniu

Z Bydgoszczy przenosimy się do Torunia i, podobnie, jak tydzień temu, odwiedzamy lewobrzeżną część miasta; około 300 m na zachód o prezentowanego ostatnio cmentarza mennonicko-ewangelickiego znajduje się schron amunicyjny M-26 C-77. Wzniesiony w latach 1888-1889 jest dziś w dobrym stanie, choć – nieużytkowany – zdaje się być nieco zapomniany przez właściciela, czyli miasto Toruń: roślinność opanowuje zabytek coraz bardziej, uszkodzone są też fragmenty ceglanej nadstawy. O zabytku nie zapomnieli również wandale, pozostawiając w kilku miejscach graficzne dowody swojej obecności. Schron ma zamurowane wszystkie otwory okienne i wejściowe, poza lewym; posiada również instalacje elektryczną. Wydaje się więc, że mógłby być właściwie zagospodarowany.

  • Miejsce: Toruń, gm. Toruń, pow. toruński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1888-1889
  • Stan: db
  • Inne: –
  • Źródła: torun.fortyfikacje.pl, Adam Kowalkowski (red.), Społeczny raport na temat stanu Twierdzy Toruń, TONZ OT, Toruń 2016, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2017-05-05


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.