Dworzec kolejowy w Nowej Świętej

Powracamy do tematyki kolejowej, związanej z zapomnianymi liniami i zaglądamy dziś – śladem zlikwidowanej linii kolejowej 240 Świecie – Złotów do wsi Nowa Święta (gm. Złotów, pow. złotowski, woj. wielkopolskie) by dodać galerię dworca kolejowego. To budynek dwukondygnacyjny, z czerwonej cegły, wzniesiony w 1906 roku, o prostej bryle, przykryty dwuspadowym dachem. Różni się od typowych, 3-częściowych dworców pruskich przełomu XIX i XX wieku. Od zachodu przylega do niego parterowy, szkieletowy magazyn, a od wschodu murowana część parterowa; kilkanaście metrów obok znajduje się szkieletowy szalet. Dworzec jest nadal użytkowany – dziś pełni funkcje mieszkalne, choć nie jest w najlepszym stanie. Dawna stacja jest ciekawie położona – na skraju lasu, tuż za tartakiem, a do budynków prowadzi brukowana droga.

  • Miejsce: Nowa Święta, gm. Złotów, pow. złotowski, woj. wielkopolskie
  • Data wybudowania: 1906
  • Stan: db
  • Inne: dworzec leżący przy linii kolejowej 240 Świecie – Złotów
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011, Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-12-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.