Siedziba Towarzystwa Naukowego w Toruniu przy ulicy Wysokiej 16

W poniedziałkowym cyklu o zabytkach Torunia przenosimy się do Nowego Miasta, na ulicę Wysoką, gdzie pod numerem 16 znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków tej części miasta – kamienica stanowiąca od samego początku siedzibę Towarzystwa Naukowego. Zbudowano ją w 1881 roku, 6 lat po powołaniu Towarzystwa do życia. Neorenesansowy, 3-kondygnacyjny, narożny budynek, wzbogacony w 1882 roku o rzeźbę alegoryczną przedstawiającą Historię i Naukę przeznaczono na potrzeby Towarzystwa Naukowego – poszczególne sale przeznaczono dla biblioteki, mieszkań i zbiorów muzealnych, natomiast 2 najniższe kondygnacje zajęły restauracje, sale bilardowe i pomieszczenia klubowe. Zabytek, wpisany do rejestru w 1970 roku jest w bardzo dobrym stanie, nadal mieści Towarzystwo Naukowe, a poza tym m.in. antykwariat.

  • Miejsce: Toruń, gm. Toruń, pow. toruński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1881
  • Stan: bdb
  • Inne: –
  • Źródła: Kucharzewska Joanna, „Architektura i urbanistyka Torunia w latach 1871-1920, Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2004, s. 184-186, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-02-24


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.