Ruiny klasztoru franciszkanów w Łąkach Bratiańskich

Zapomniane i mało znane zabytki nie zawsze znajdują się z dala od zabudowań, wsi, miast czy dróg. Podobnie jest właśnie z ruinami klasztoru franciszkanów w Łąkach Bratiańskich (gm. Nowe Miasto Lubawskie, pow. nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie). Zabytek znajduje się tuż przy DK15. To pozostałości klasztoru i kościoła franciszkanów, zbudowanego w 1638 roku w miejsce drewnianego z 1631 roku. W 1790 roku kościół został przebudowany w stylu barokowym. W 1875 roku nastąpiła kasacja klasztoru, natomiast w 1882 roku miał miejsce wielki pożar spowodowany uderzeniem pioruna, w wyniku czego obiekty spłonęły i nigdy już ich nie odbudowano, a cegły wykorzystano m.in. do budowy kościoła w Radomnie i gorzelni w Mszanowie. Z pożaru uratowano natomiast figurę Matki Boskiej Łąkowskiej, którą umieszczono w kościele w Nowym Mieście. Do dziś z klasztoru zachowało się niewiele, m.in. charakterystyczna brama i fragmenty murów – pozostałości wpisano rejestru zabytków w 1968 i 2000 roku.

  • Miejsce: Łąki Bratiańskie, gm. Nowe Miasto Lubawskie, pow. nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 1631 – pierwszy, drewniany klasztor; 1638 – zbudowano klasztor murowany; 1790 – przebudowa w stylu barokowym; 1882 – pożar i zniszczenie klasztoru i kościoła
  • Stan: ruiny/pozostałości
  • Inne: –
  • Źródła: tablica informacyjna na terenie poklasztornym, Wikipedia, Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-09-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.