Pomniki i tablice pamiątkowe Torunia – cz. 25

By zaprezentować kolejny, 25. już pomnik Torunia wybierzemy się do lasu – na ulicę Pawią, prowadzącą na słynną w Toruniu Barbarkę. Na skrzyżowaniu leśnych dróg znajduje się tam pomnik-kapliczka o nazwie „Dzieci Polskie Matce Polski”. Wykonany przez Ignacego Zelka, rzeźbiarza toruńskiego, został uroczyście odsłonięty i poświęcony 25 maja 1933 roku. Wystawiony został w 700. rocznicę nadania Toruniowi praw miejskich, a budowę pomnika sfinansowano ze składek uczniów szkół toruńskich. Na cokole wykonanym z granitowych kostek ustawiono tablicę z płaskorzeźbą z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pod którą umieszczono napis: DZIECI POLSKIE // 25 V 1933 // MATCE POLSKI.

Pomnik został zniszczony w 1939 roku przez hitlerowców – zachowała się jedynie płaskorzeźba z wizerunkiem Maryi z Dzieciątkiem. Odbudowano go w latach 1947-1950, natomiast po 1989 roku wrócono do przedwojennej tradycji odprawiania przy pomniku nabożeństw z okazji Dnia Matki.

Warto także wspomnieć, iż obok znajduje się kamień z wyrytym napisem: DĄB CZERWONY // POŚWIĘCONY PAMIĘCI // DR. ANDRZEJA MAZURKA // 1931-2008 – pułkownika i doktora nauk medycznych, specjalisty z zakresu dermatologii.

Źródła:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.