Dawny Urząd Fortyfikacyjny w Toruniu

W kolejnym odcinku cyklu „Poniedziałek z Toruniem” pozostajemy na starówce, ale ze Starego Miasta przenosimy się do Nowego, na ulicę Wola Zamkowa (którą odwiedzaliśmy już kilka razy), gdzie, niemal przy skrzyżowaniu z ulicą św. Jakuba, znajduje się budynek dawnego Urzędu Fortyfikacyjnego. Wzniesiony w 1890 roku w stylu zupełnie innym niż pobliski Urząd Królewskiej Fortyfikacji, ten ceglany, 3-kondygnacyjny budynek jest dziś w dobrym stanie, choć nie pełni już żadnych urzędniczych funkcji – został zaadaptowany na mieszkania. Zabytek ten jest zarazem kolejnym przykładem na to, jak silne piętno odcisnęła na Toruniu XIX-wieczna twierdza, wzbogacając miasto nie tylko wieloma obiektami militarnymi, ale także wspomagającymi i zarządzającymi.

  • Miejsce: Toruń, gm. Toruń, pow. toruński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1890
  • Stan: bdb
  • Inne: –
  • Źródła: Kucharzewska Joanna, „Architektura i urbanistyka Torunia w latach 1871-1920, Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2004, Geoportal Torunia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-07-03


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.