Dworzec kolejowy w Dorotowie

Dworzec kolejowy w Dorotowie (gm. Więcbork, pow. sępoleński, woj. kujawsko-pomorskie) to kolejny tego typu zabytek prezentowany na stotom.pl. Jest to zarazem pierwsza nasza wizyta na linii kolejowej nr 240 Świecie nad Wisłą – Złotów. Opisywany dziś dworzec zbudowano w 1906 roku wraz z oddaniem do eksploatacji odcinka Więcbork – Złotów wspomnianej linii. Niestety, lata 90. ubiegłego wieku spowodowały stopniowe zamykanie ruchu pasażerskiego, a później i towarowego na kolejnych odcinkach, a lata 2015-2016 także rozebranie niemal całej linii (pozostawiono tylko odcinek Terespol Pomorski – Świecie Przechowo). Dworzec w Dorotowie, prezentowany wraz z szaletem i bliżej niezidentyfikowanym budynkiem (być może mającym związek z obsługą pobliskiej granicy z Niemcami w latach 1920-1939) jest dziś w dość dobrym stanie, ale taka sytuacja pewnie nie utrzyma się długo – niegdyś zamieszkany obiekt został jakiś czas temu prawdopodobnie opuszczony i pozostawiony sam sobie.

  • Miejsce: Dorotowo, gm. Więcbork, pow. sępoleński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data wybudowania: 1906
  • Stan: db
  • Inne: dworzec leżący przy linii kolejowej 240 Świecie – Złotów
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011, Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-12-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.