Kamienica przy ulicy Kopernika 38 w Toruniu

Po dwóch tygodniach wracamy do Starego Miasta w Toruniu, po raz pierwszy na ulicę Mikołaja Kopernika, gdzie pod numerem 38 znajduje się bardzo stara i ciekawa kamienica. Najstarsze zachowane elementy to mury i sklepienia piwnicy – pochodzą z XIII lub początku XIV wieku. Przez następne stulecia kamienica ulegała wielokrotnym przebudowom i przeobrażeniom, m.in. w 2 połowie XVII stulecia przebudowano trakt tylny. Formę, w jakiej znajduje się dziś możemy oglądać od 1994 roku, kiedy to przywrócono jej gotycką bryłę. Dzięki temu możemy podziwiać np. ostrołukowo zakończony portal, czy dwudzielne blendy w górnej części fasady. Zachowano jednak barokową kolorystykę fasady. Kamienica przy ulicy Kopernika 38 została wpisana do rejestru zabytków w 1979 roku.

  • Miejsce: Toruń, gm. Toruń, pow. toruński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: XIII/XIV w., XV w., XVII w., XIX w.
  • Stan: bdb
  • Inne: –
  • Źródła: Zbigniew Nawrocki, Historyczne kamienice w Toruniu. Gotyk, Firma Fotograficzno-Wydawnicza Photo Studio, Toruń 2016, turystyka.torun.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-02-24


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.