Pomniki i tablice pamiątkowe Torunia – cz. 24

Pomniki i tablice Torunia to na Pulpicie STOTOM-a, zaraz po prezentacji pocztówek z PRL, chyba najliczniejszy i najobszerniejszy, jak na razie, cykl. W 24. odcinku (a do końca jeszcze baaaardzo daleko) zajrzymy na lewobrzeże, do dzielnicy Podgórz. Zanim jednak stał się on częścią miasta, sam stanowił samodzielny organizm. I to właśnie wtedy, 19 stycznia 1936 roku odsłonięto na ówczesnym ratuszu tablicę pamiątkową z podobizną Józefa Piłsudskiego. Płaskorzeźbę z brązu (pozyskanego z pomnika niemieckiego wojaka, stojącego przed Browarem Pomorskim w latach 1915-1920) wykonał Bogdan Święcicki. Tablicę, z podobizną Piłsudskiego i napisem: JÓZEFOWI PIŁSUDSKIEMU MIASTO PODGÓRZ odsłonięto z towarzyszącymi całej uroczystości przemówieniami i defiladą; poza zgromadzonymi mieszkańcami uroczystość zaszczycili swoją obecnością: wojewoda pomorski Stefan Kirtiklis i dowódca VIII Okręgu Korpusu, generał Wiktor Thommee, słusznie kojarzony z bohaterską obroną Modlina w 1939 roku.

Tablica poświęcona Piłsudskiemu przetrwała zaledwie do okupacji hitlerowskiej, kiedy to została zniszczona. Dopiero w 2006 roku odsłonięto w tym samym miejscu jej replikę, którą wykonał Zbigniew Mikielewicz.

dsc_7683-kopia dsc_7684-kopia mapa

Źródła:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.