Mały pomnik Syrenki w Warszawie

Tak się złożyło, że w grupie zabytków-pomników zdecydowaną większość (a właściwie – niemal wszystkie) stanowią te w Warszawie. Nie znaczy to wcale, że w innych miastach, czy miasteczkach stare, zabytkowe pomniki nie istnieją, jednakże Warszawa jest w nie wyjątkowo bogata. Po królu Zygmuncie III Wazie, Adamie Mickiewiczu, Mikołaju Koperniku i księciu Józefie Poniatowskim na stotom.pl pojawi się dziś… warszawska Syrenka. Ten symbol stolicy obecny jest w wielu miejscach, także jako pomnik na Rynku Starego Miasta. Odsłonięty w 1855 roku pomnik Syrenki (z brązu, mierzący 2,5 m wysokości) pojawił się początkowo właśnie na Rynku, choć w latach 1928-2000 swoje miejsce zmieniał aż 4-krotnie, „wędrując” po mieście. Uszkodzony podczas II wojny światowej, został odnowiony tuż po jej zakończeniu. Warto wspomnieć, że od maja 2008 roku na cokole znajduje się kopia pomnika, a oryginał można oglądać w Muzeum Historycznym m. st. Warszawy.

  • Miejsce: Warszawa, woj. mazowieckie
  • Data budowy: 1855
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie na Starym Rynku znajduje się kopia pomnika; oryginał jest w Muzeum Historycznym m. st. Warszawy; wykonany z brązu, ma 2,5 m wysokości
  • Źródła: Wikipedia, Tadeusz Sobieraj, Pomniki Warszawy, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1985, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2013-04-17


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.