Dworzec kolejowy Pólko Pomorskie

Nieistniejącą już linię kolejową 232, łączącą niegdyś Jabłonowo Pomorskie i Prabuty odwiedzaliśmy już kilkakrotnie; zawsze były to jednak wizyty w tej części linii, która po 1920 roku przypadła Polsce. Dziś zajrzymy na drugą, północną część linii, na 41. kilometr, gdzie możemy zobaczyć dworzec kolejowy Pólko Pomorskie we wsi Pólko (gm. Prabuty, pow. kwidzyński, woj. pomorskie), wraz z pozostałościami stacji. Typowy obiekt pruskich kolei lokalnych zachował się w dobrym stanie, wraz z obiektami towarzyszącymi (magazynem, szaletem), zapewne dzięki temu, że nadal jest zamieszkany. Choć mieszkańcy dokonali licznych przekształceń zabytku, zachował się do naszych czasów fragment napisu z niemiecką nazwą stacji: KEN-SEEBERG (POLKEN-SEEBERG), widoczny zwłaszcza na wschodniej fasadzie, niegdyś od strony peronu.

  • Miejsce: Pólko, gm. Prabuty, pow. kwidzyński, woj. pomorskie
  • Data budowy: 1899
  • Stan: db
  • Inne: dworzec leżący przy rozebranej linii kolejowej 232 Jabłonowo Pomorskie – Prabuty
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011, jablonowo-prabuty.sawistowski.net, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-10-12


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.