Sąd Okręgowy w Bydgoszczy

Przeniesiemy się dziś ponownie do województwa kujawsko-pomorskiego, do Bydgoszczy, by dodać kilka zdjęć zabytkowego gmachu Sądu Okręgowego. Zbudowany w latach 1903-1906 od początku służył kolejnym sądom: najpierw Pruskiemu Królewskiemu Sądowi Rejonowemu i Okręgowemu (Land- und Amtsgericht), w latach 1920-1939 Sądowi Grodzkiemu, a po II wojnie światowej Sądowi Wojewódzkiemu; obecnie mieści się tu Sąd Okręgowy. Obiekt został zbudowany w stylu eklektycznym – łączy elementy neogotyckie, neorenesansowe i modernistyczne. Wato zwrócić uwagę m.in. na wysoką, 44-metrową wieżę w północno-zachodnim narożniku i dekoracyjne szczyty z herbem Bydgoszczy i pruskim orłem. Gmach Sądu Okręgowego w Bydgoszczy został wpisany do rejestru zabytków w 1971 roku.

  • Miejsce: Bydgoszcz, gm. Bydgoszcz, pow. bydgoski, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data wybudowania: 1903-1906
  • Stan: bdb
  • Inne: pierwotnie Pruski Królewski Sąd Rejonowy i Okręgowy (Land- und Amtsgericht), 1920-1939 – Sąd Grodzki; od 1945 Sąd Wojewódzki, obecnie Okręgowy
  • Źródła: Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-01-20


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.