Dworzec kolejowy w Orchowie

Dziś zapraszam na wirtualną wycieczkę śladem linii kolejowej 239 łączącej Mogilno z Orchowem; tym razem wybierzemy się na sam koniec tejże linii, do wsi Orchowo (gm. Orchowo, pow. słupecki, woj. wielkopolskie), by dodać galerię tamtejszego dworca kolejowego. Budynek został wzniesiony najprawdopodobniej w 1921 roku, kiedy to ukończono budowę ostatniego odcinka z Gębic. Mimo planów dalszej rozbudowy linii, tuż za orchowską stacją tory urywają się. Dworzec w Orchowie utrzymany jest w podobnej stylistyce co niemal wszystkie pozostałe przy linii 239, jest nadal zamieszkany, ale nieremontowany od wielu lat wymaga pilnej opieki. Co ciekawe, został pozbawiony niskiego magazynu od strony północnej – być może wówczas, kiedy to najpierw zakończono ruch pasażerski (1987 rok), lub wtedy, gdy zawieszono przewozy towarowe (1994 rok).

  • Miejsce: Orchowo, gm. Orchowo, pow. słupecki, woj. wielkopolskie
  • Data budowy: 1921 (?)
  • Stan: db
  • Inne: przy linii kolejowej 239 Mogilno – Orchowo
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011, strzelno3.bloog.pl, bastion.webstite.plimogilno.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-04-29


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.