Zamek w Reszlu

Pozostajemy w województwie warmińsko-mazurskim, ale przeniesiemy się do powiatu kętrzyńskiego, do miasteczka Reszel (w którym byliśmy już dwukrotnie), by dodać dość obszerną galerię najbardziej znanego i górującego nad miastem zabytku – czyli zamku. Wzniesiony został przez biskupów warmińskich w latach 1350-1401. Warto wspomnieć, iż częstym gościem w warowni w XVI stuleciu był Mikołaj Kopernik. Pod koniec XVI wieku obiekt przekształcono w rezydencję, rezygnując z funkcji militarnych. Po I rozbiorze Polski władze pruskie ulokowały w nim więzienie. Nie działało ono jednak zbyt długo, gdyż zamek został poważnie zniszczony przez dwa pożary w latach 1806 i 1807. Wkrótce obiekt przejęła gmina ewangelicka dopasowując go do swoich potrzeb i przekształcając, m.in. przez adaptację południowego skrzydła na zbór. Remonty w okresie międzywojennym, powojennym i w ostatnich latach pozwoliły na umieszczenie w warowni restauracji, galerii i muzeum.

  • Miejsce: Reszel, gm. Reszel, pow. kętrzyński, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 1350-1401; początek XVI w. – budowa nowych murów obwodowych; 1594-1597 – zamek przekształcono w rezydencję; 1806 i 1807 – pożary, które mocno zniszczyły zamek; 1822 – przekształcenie zamku na cele gminy ewangelickiej; 1976-1985 i XX/XXI w. – remonty
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie mieści restaurację, galerię i muzeum
  • Źródła: zamek-reszel.com, Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-08-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.