Dawny Morski Urząd Pocztowy w Gdańsku

W czerwcu 2015 roku, podczas kolejnego pobytu w Gdańsku, po raz pierwszy miałem okazję płynąć tzw. tramwajem wodnym. To nie tylko prawie-morska przygoda, ale także możliwość obserwacji nabrzeży i fotografowania ciekawych i intrygujących miejsc. Podczas tego rejsu sfotografowałem m.in. gmach dawnego Morskiego Urzędu Pocztowego. Wzniesiono go w 1927 roku według projektu Czesława Świałkowskiego, na potrzeby powstałego 7 lat wcześniej polskiego Morskiego (Portowego) Urzędu Pocztowego (noszącego różne nazwy urzędowe), działającego w Wolnym Mieście Gdańsku. Po II wojnie światowej znajdował się w nim m.in. magazyn pocztowy, a od 2010 roku wystawiony jest (był?) na sprzedaż przez kolejnego właściciela (operatora sieci telefonicznej). Faktycznie, przydałby się konkretny inwestor, który z dbałością o tkankę zabytkową i historię obiektu nadałby mu nową, interesującą funkcję.

  • Miejsce: Gdańsk, gm. Gdańsk, pow. gdański, woj. pomorskie
  • Data budowy: 1926
  • Stan: db
  • Inne: –
  • Źródła: praca zbiorowa, „Encyklopedia Gdańska”, Fundacja Gdańska, Gdańsk 2012, s. 800,  wikimapia.org, trojmiasto.wyborcza.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-06-27


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.