Dworzec kolejowy Parlin Dąbrowa w Dąbrowie

Kilka tygodni temu zaprezentowałem galerię zdjęć dworca kolejowego w powiatowym Mogilnie, niegdyś pełniącym funkcję stacji węzłowej. Jedną z linii, która brała w tym mieście początek była krótka, lokalna linia łącząca Mogilno z Barcinem. Dziś po raz pierwszy wybierzemy się w poszukiwaniu jej śladów, odwiedzając wieś Dąbrowa (gm. Dąbrowa, pow. mogileński, woj. kujawsko-pomorskie), gdzie w 1912 roku, razem z linią, została oddana do użytku stacja Parlin Dąbrowa (pierwotnie niem. Kaisersfelde) z dworcem kolejowym. Sama linia została zamknięta i zlikwidowana już w 1987 roku, ale wspomniany dworzec był użytkowany jako mieszkania jeszcze kilka lat temu. Dodana dziś galeria przedstawia jego stan z kwietnia 2016 – zabytek był już wówczas opuszczony i, niestety, niezabezpieczony, a przez to zagrożony dewastacją i bardzo niepewną przyszłością.

  • Miejsce: Dąbrowa, gm. Dąbrowa, pow. mogileński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1912
  • Stan: zły
  • Inne: dworzec leżący na rozebranej linii kolejowej Mogilno – Barcin
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011, Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-04-29


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.