Toruń na starych pocztówkach – 24

Po długim czasie powracam do cyklu prezentującego Toruń na starych pocztówkach. Choć, przyznam się, miałem dziś dylemat, czy prezentowaną widokówkę umieścić w tym cyklu, czy może prezentującym pocztówki z okresu PRL, a więc z lat 1945-1989. Wątpliwości wzbudziła data wysłania kartki: 28.11.1947. Jednoznacznie wskazuje ona na okres PRL. Jednakże, widokówka pochodzi niewątpliwie z czasów przedwojennych, gdyż – jak wskazuje napis na rewersie – została przygotowana przez Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich w Krakowie działające od 1885 roku aż do okupacji niemieckiej. Także charakterystyczne liternictwo („TORUŃ. Ratusz.”) wskazuje na okres międzywojenny.

No i, oczywiście, sam przedstawiony widok na Ratusz Staromiejski i pomnik Mikołaja Kopernika. Choć, akurat w przypadku Torunia (i tego widoku) trudno dokładnie określić rok pochodzenia (przed-, czy tuż powojenny), a wszystko to dzięki temu, iż Toruń (poza kilkoma wyjątkami) szczęśliwie ocalał z wojennej pożogi. Liczne drzewa, stylowe latarnie obok pomnika, stary bruk i tory tramwajowe – wszystko to, łącznie z głównym „bohaterem” pocztówki – Ratuszem Staromiejskim i pomnikiem Mikołaja Kopernika – składa się na niezwykły, choć przecież tak dobrze znany, klimat Torunia.

scan0001-2

Źródła:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.