Stacja Wodociągów Las Gdański w Bydgoszczy

Dziś mam prawdziwą przyjemność zaprezentować galerię niezwykłego zabytku; po pierwsze – to zabytek techniki, a więc należący do tych, które lubię najbardziej, a po drugie – kilka lat temu został wspaniale odrestaurowany i zaadaptowany na potrzeby muzeum. Mowa o Stacji Wodociągów Las Gdański w Bydgoszczy, położonej u wylotu z miasta, przy ulicy Gdańskiej. Jest to zespół kilku budynków (głównie stacji pomp, stacji gazometrów, wieżyczki studni zbiorczej i budynku administracyjnego) wzniesionych w latach 1899-1900, które swoją pierwotną funkcję pełniły (poza stacją pomp – ta działała do 1937 roku) do 2000 roku. Wspaniałe, neogotyckie obiekty, mnogie w detale, zyskały bardzo na pracach restauracyjnych. Dodana obszerna galeria zdjęć zawiera nie tylko fotografie samych zabytkowych obiektów, ale także niewielkiej części spośród bogatej kolekcji eksponatów związanych z wodociągami (pompy, pokrywy studzienek, żurawie wodne) – nie tylko z Bydgoszczy.

  • Miejsce: Bydgoszcz, gm. Bydgoszcz, pow. bydgoski, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data wybudowania: 1899-1900
  • Stan: bdb
  • Inne: do zespołu obiektów należą m.in.: przepompownia, studnia zbiorcza, budynek administracyjny, stacja gazometrów; obecnie działa tu Muzeum Wodociągów
  • Źródła: Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-08-31


2 uwagi do wpisu “Stacja Wodociągów Las Gdański w Bydgoszczy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.