Toruń w książce [17]

To już 17 odcinek cyklu prezentującego toruńskie książki – związane z Grodem Kopernika. Co ciekawe, wszystkie dotychczasowe 16 odcinków dotyczyło publikacji naukowych, popularnonaukowych, przewodników, albumów i wspomnień. Ta, bardzo szeroka, grupa książek zajmuje najwięcej miejsca w mojej toruńskiej biblioteczce. Ale warto wiedzieć, że Toruń pojawia się także w beletrystyce. Zdarzyło mi się popełnić na Pulpicie STOTOM-a autoreklamę, przywołując własną książkę dla dzieci pt. „Mataszkowie i skarby Torunia”. Dziś jednak przywołam powieść dla dorosłych czytelników, za sprawą hojnego w tym roku Gwiazdora (czy, jak kto woli – Świętego Mikołaja ;-)), który obdarował mnie kilkoma doskonałymi pozycjami, głównie dotyczącymi Grodu Kopernika, wśród nich powieścią.

Studnia bez dna – bo o niej mowa – to książka Katarzyny Enerlich, autorki pochodzącej z Mrągowa, znanej m.in. z serii Prowincja, laureatki wielu nagród i odznaczeń (m.in. Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego). Jej wizyta w Toruniu sprzed kilku lat zainspirowała autorkę do napisania książki, która wciągnęła mnie bez reszty. Choć akcja dzieje się prawie wyłącznie w obrębie starówki, na ponad 250 stronach została, w sposób niezwykły, uchwycona magia Torunia. Właśnie – magia; w Studni bez dna rzeczywistość miesza się z fikcją, teraźniejszość z przeszłością, legendy z faktami. Choć pojawia się Toruń oczywisty – za sprawą np. pomnika Kopernika, to znaczna część wydarzeń dotyczy miejsc nieoczywistych, jak pracownia rzeźbiarska, czy wnętrze jednej z kamienic przy ulicy Szewskiej, skryte przed tysiącami ludzi codziennie przemierzającymi te i wiele innych ulic Starego i Nowego Miasta. Życie i śmierć, miłość i zdrada, zjawiska niewytłumaczalne i codzienny bieg wydarzeń – to wszystko przenika się nieustannie, a rozwijający się wątek kryminalny nie pozwala oderwać się od książki. I dobrze! W końcu za oknem zimno, pogoda coraz rzadziej zachęca do spacerów, a Studnia bez dna doskonale pasuje na długie zimowe wieczory. Gorąco polecam!

enerlich-katarzyna-studnia-bez-dna

  • Autorka: Katarzyna Enerlich
  • Tytuł: Studnia bez dna
  • Wydawnictwo: MG
  • Rok wydania: 2012
  • Liczba stron: 256

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.