Dworzec kolejowy w Kurzętniku

Dziś zapraszam na wirtualną wycieczkę zapomnianą i zlikwidowaną kilkanaście lat temu linią kolejową łączącą Tamę Brodzką koło Brodnicy z Iławą. Będzie to druga galeria z tej linii, oznaczonej przez PKP numerem 251 – dość dawno temu zaprezentowałem na stotom.pl dworzec kolejowy w Bratianie. Tym razem dodaję ponad 20 zdjęć obiektu leżącego nieco bardziej na południe – tj. dworca kolejowego w Kurzętniku. Obiekt ten powstał zapewne przy budowie całej linii, a więc w 1902 roku i jest kolejnym typowym dworcem pruskich kolei lokalnych. W latach późniejszych – być może już po II wojnie światowej, od strony zachodniej dobudowano do niego prostą, otynkowaną nastawnię (w miejsce magazynu), tworząc dość dziwne i nietypowe zestawienie architektoniczne. Jeszcze pod koniec lat 90-tych ubiegłego stulecia przez stację w Kurzętniku przejeżdżały i zatrzymywały się pociągi – dziś linia jest rozebrana, natomiast dworzec zamieszkany i zapewne dzięki temu zachowany i nie w stanie ruiny.

  • Miejsce: Kurzętnik, gm. Kurzętnik, pow. nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 1902
  • Stan: db
  • Inne: dworzec leżący przy rozebranej linii kolejowej 251 Tama Brodzka – Iława Główna
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-09-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.