Zamek w Świeciu

Województwo kujawsko-pomorskie bogate jest w liczne zamki, których cześć prezentowałem już na stotom.pl. Dziś dodaję galerię kolejnego – tym razem warowni w Świeciu. Wzniesiona została między 1335 a 1350 rokiem, w XVI wieku została przebudowana w stylu renesansowym. Przez szereg następnych lat zamek przechodził z rąk do rąk, będąc nawet własnością toruńskiej rady miejskiej. Tak, jak to miało miejsce w przypadku wielu innych zamków, uległ zniszczeniu w czasie wojen szwedzkich i nie został odbudowany. W 2. połowie XIX wieku podjęto pierwsze prace zabezpieczające. W 1934 roku zamek został wpisany do rejestru zabytków; dziś można go zwiedzać, włącznie z wysoką wieżą, z której rozpościera się piękny widok na okolicę i Wisłę.

  • Miejsce: Świecie, gm. Świecie, pow. świecki, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data wybudowania: 1335-1350; 2. poł. XVI w. – przebudowa w stylu renesansowym’ XVII w. – zniszczony w czasie wojen szwedzkich; 1877-1878 – wstępne prace zabezpieczające
  • Stan: db
  • Inne: –
  • Źródła: Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-05-03


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.