„Grzybek” w Toruniu

Dziś galeria wyjątkowa, bo pojawi się zabytek, który nie jest ani dworcem, ani kościołem, ani też budynkiem mieszkalnym czy urzędowym, a jest zabytkiem małej architektury parkowej; to znany chyba wszystkim mieszkańcom Grodu Kopernika „Grzybek”, zbudowany w 1843 roku, będący gustownie i z wielką dbałością o detale zaprojektowaną zadaszoną ławką przystanku tramwajowego. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu wyglądowi. Obecnie znajduje się na skwerze między ulicami: Bydgoską, Chopina i aleją 500-lecia Torunia, choć w przeszłości przenoszony był kilkakrotnie, zawsze jednak pozostając w okolicy Bydgoskiego Przedmieścia – zresztą, pasując do niego idealnie. Dzięki renowacji sprzed 5 lat prezentuje się znakomicie, stanowiąc jeden z symboli tej części miasta.

  • Miejsce: Toruń, gm. Toruń, pow. toruński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1843
  • Stan: bdb
  • Inne: –
  • Źródła: Kluczwajd Katarzyna, Andrzej Skowroński, Toruń jest… jaki? Wizja miasta zależy od Ciebie, SHS, Toruń 2010, potoruniu.blogspot.com, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-02-13


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.