Dworzec kolejowy w Mogilnie

Tak się składa, że większość zaprezentowanych dotychczas na stotom.pl zabytków Mogilna (gm. Mogilno, pow. mogileński, woj. kujawsko-pomorskie) to obiekty kolejowe. I trudno się dziwić, wszak Mogilno było niegdyś ważnym węzłem kolejowym, leżąc na skrzyżowaniu linii: 353 Poznań Wschód – Skandawa, 231 Strzelno – Mogilno, 239 Mogilno – Orchowo i Mogilno – Barcin. Po raz pierwszy miasto uzyskało połączenie kolejowe z Poznaniem i Inowrocławiem (linia 353), uruchomione w 1872 roku i zapewne wówczas oddano do użytku także mogileński dworzec kolejowy. To dwukondygnacyjny budynek z czerwonej cegły, wzbogacony o kilka ciekawych detali architektonicznych (m.in. koła – symbol kolei), nadal będący w dobrym stanie, użytkowany zgodnie z przeznaczeniem, lecz w mniejszym zakresie (na parterze poczekalnie i kasy biletowe, na pietrze mieszkania), a ruch kolejowy, jaki obsługuje, jest obecnie dużo mniejszy – czynna pozostała już jedynie linia kolejowa nr 353 – pozostałe linie zamknięto lub zlikwidowano w ostatnich latach.

  • Miejsce: Mogilno, gm. Mogilno, pow. mogileński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1871 (?)
  • Stan: bdb-
  • Inne: dworzec leżący przy liniach kolejowych: 353 Poznań Wschód – Skandawa, 231 Inowrocław Rąbinek – Mogilno, 239 Mogilno – Orchowo, Mogilno – Barcin (rozebrana)
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-04-21


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.