Dworzec kolejowy w Głuchowie

Pozostajemy w tematyce kolejowej, dodając dziś galerię zdjęć kolejnego dworca, tym razem we wsi Głuchowo, na linii kolejowej 209 łączącej Brodnicę i Bydgoszcz, choć – tak naprawdę – na jej jedynym czynnym fragmencie między Chełmżą a Bydgoszczą. Dworzec w Głuchowie został wzniesiony prawdopodobnie w 1893 roku. Jest to obiekt bardzo podobny do wielu zbudowanych wówczas na drugorzędnych liniach pruskich – składa się się z 3 części różnej wysokości. Jednakże, w oczy rzuca się nieco inne wykończenie fasady (głównie czerwona cegła, ale i dekoracyjne elementy tynkowane), krótki magazyn i dobudówka od strony torów – prawdopodobnie pomieszczenie dyżurnego ruchu, postawione już w latach 40. minionego stulecia. Choć stacja jest nadal używana – linią przejeżdżają nieliczne pociągi pasażerskie, sam dworzec jest zamieszkały tylko częściowo (piętro), a stojąca kilkaset metrów na zachód nastawnia to już ruina.

  • Miejsce: Głuchowo, gm. Chełmża, pow. toruński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1893
  • Stan: db
  • Inne: dworzec leżący przy linii kolejowej 209 Brodnica – Bydgoszcz Wschód
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-08-02


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.