Dworzec kolejowy Toruń Mokre

Na stotom.pl pojawiły się już dotychczas galerie prawie wszystkich toruńskich zabytkowych istniejących dworców kolejowych. Prawie, bo pozostał do zaprezentowania chyba najbardziej zagadkowy i tajemniczy obiekt, czyli dawny dworzec kolejowy Mokre (Bahnhof Mocker). Wzniesiony prawdopodobnie w 1882 roku obsługiwał ruch pasażerski i towarowy linii do Grudziądza (i dalej – Malborka) oraz liczne w tym miejscu bocznice do zakładów przemysłowych (m.in. młynów). W 1906 roku zmieniono przebieg wspomnianej linii kolejowej do Malborka, a wkrótce zbudowano obecnie istniejący i nadal pełniący swoją pierwotną funkcję dworzec kolejowy Toruń Wschodni (to dzisiejsza nazwa; pierwotnie był to właśnie Toruń Mokre, a dotychczasowy obiekt zaczęto od tego czasu nazywać najprawdopodobniej Toruń Mokre Stare). Po wielu rozbiórkach torowisk bocznicowych i gigantycznej przebudowie miasta w ostatnim czasie stary dworzec Mokre szczęśliwie zachował się do dziś – a zapewne już od wielu lat – pełni funkcje mieszkalne, nosząc numer 10 i stojąc przy historycznej już ulicy – a jakże – Dworcowej.

  • Miejsce: Toruń, gm. Toruń, pow. toruński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1882
  • Stan: db
  • Inne: obecnie pełni funkcje mieszkalne
  • Źródła: wykop.pl, otoruniu.net, „Mały atlas linii kolejowych Polski 2011”, Wydawnictwo Eurosprinter, Rybnik 2011, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2018-10-14


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.