Klasztorny cmentarz staroobrzędowców w Wojnowie

Kilka tygodni temu zaprezentowałem jeden z najbardziej wyjątkowych zabytków, jaki miałem przyjemność zobaczyć i zwiedzić na Mazurach w tegoroczne wakacje; był to klasztor staroobrzędowców w Wojnowie  (gm. Ruciane-Nida, pow. piski, woj. warmińsko-mazurskie). Bardzo ważnym uzupełnieniem tej galerii jest zbiór zdjęć przyklasztornego cmentarza staroobrzędowców – miejsca niezwykłego, położonego nad jeziorem Duś, wśród drzew, w odległości kilkudziesięciu metrów od zabudowań klasztornych. Na cmentarzu chowano zmarłe mniszki, w tym ostatnią, zmarłą w 2006 roku Afimię Kuschmierz. Warto dodać, iż znajduje się tam również grób katolickiej rodziny Ludwikowskich wraz z Leonem, przybyszem z Wilna, który w 1968 roku przejął klasztor i zaopiekował się mniszkami oraz zabudowaniami klasztornymi.

  • Miejsce: Wojnowo, gm. Ruciane-Nida, pow. piski, woj. warmińsko-mazurskie
  • Wyznanie: staroobrzędowe (starowierskie)
  • Data założenia: XIX w.
  • Stan: db
  • Inne: cmentarz przyklasztorny
  • Źródła: Zofia Zubczewska, Dzieje staroobrzędowców z Wojnowa, Muzeum Ikon i Kultury Staroobrzędowców w Wojnowie, Wojnowo 2016, encyklopedia.warmia.mazury.pl, OpenStreetMap,
  • Zdjęcia wykonane: 2016-08-13


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.